Durų spynų remontas

Patikimos spynos ir durys
yra svarbi būsto vieta,
reikalaujanti išskirtinio dėmesio

Durų spynų remonto patirtis, sukaupta nuo 1999 metų Kaune ir artimuose Kauno miestui rajonuose, leidžia operatyviai nustatyti durų spynos gedimo tikrąsias priežastis ir operatyviai įvertinti, ar spyna yra taisytina, ar ją reikia keisti. Profesionalūs ir ilgalaikiai meistrų įgūdžiai užtikrina kokybiškai ir su garantijomis atliekamus tiek spynų keitimo, tiek remonto darbus.

Spynų remonto meistras tikrina populiarios skandinaviško tipo šarvuotų durų spynos cilindrą, ar lengvai rakinama spyna

Spynų remonto meistras tikrina populiarios skandinaviško tipo šarvuotų durų spynos cilindrą, ar lengvai rakinama spyna

Pirmieji nežymūs, vos pastebimi durų spynų užsikirtimai, strigimas, sunkus rakinimas – tai tikri pavojaus signalai, perspėjantys apie artėjančias ženkliai rimtesnes problemas, skausmingas rizikas ir sugaištą brangų laiką.

Dar nepatyrusiems spynų gedimo rimtų padarinių, tikriausiai, sunku net įsivaizduoti, kas būtų, jei prireikus, pvz., skubiai išvykti arba kviesti avarinę tarnybą ar greitąją medicinos pagalbą, kaip tik tuo metu mus įkalintų spyna. O tada – nei mes išeisime, nei pas mus kas įeis. Ilgamečiame spynų keitimo bei remonto meistrų darbe tokie realūs atvejai – ne naujiena.

Remontuojame praktiškai visų durų ir visų rūšių spynas

Pagrindinės, dažniausiai remontuojamos durų spynos:

  • Cilindrinės durų spynos
  • Plokštelinės durų spynos
  • Centrinio, arba karališkojo, rakto sistema – kai vienas raktas atrakina daug spynų, ir nereikia nešiotis su savimi didelio ryšulio raktų tūrio bei svorio. Pvz., vienas šeimos narys gali atrakinti vienu raktu visas savo namo ir savo įmonės duris, antras atrakintų mažiau durų, trečias – dar mažiau; darbuotojai gali atrakinti tik savo kabinetų duris ir pan.
Viršuje – kodinė spyna, viduryje – cilindrinė spyna, apačioje – durų rankena-spragtukas (klemka), iš vidaus - suktukas

Viršuje – kodinė spyna, viduryje – cilindrinė spyna, apačioje – durų rankena-spragtukas (klemka), iš vidaus – suktukas

Saugi cilindrinė spyna su trimis kaiščiais; virš jos – durų rankena valdomas spragtukas

Saugi cilindrinė spyna su trimis kaiščiais; virš jos – durų rankena valdomas spragtukas

Spynų ir durų kokybė, patikimumas, saugumas – tai ta kiekvieno būsto vieta, kuri šiais laikais reikalauja būtent išskirtinio šeimininkų dėmesio. Realybė tokia, kad, nepakankamai pasirūpinus saugiomis savo būsto durimis ir spynomis šeimininkui, tuo būstu kartu su jo durimis bei spynomis susidomi ilgapirščiai.

Todėl, vos pastebėjus, kad su spyna „kažkas ne taip“, – geriau nelaukti, kol ta spyna pakoreguos šeimininkų planus rimčiau. Kuo anksčiau bus sureaguota į tarsi nežymius spynos probleminio rakinimo požymius ir greičiau iškviestas spynų meistras, tuo operatyviau bus pašalintos spynos gedimo priežastys ir išvengta didesnių bėdų.

Populiarių spynų gendantį cilindrą su raktais geriau keisti, nes remontuoti netikslinga

Populiarių spynų gendantį cilindrą su raktais geriau keisti, nes remontuoti netikslinga

Populiari cilindrinė šarvo bei medinių durų spyna

Populiari cilindrinė šarvo bei medinių durų spyna

Dažna spynų gedimo priežastis slypi cilindre: jo „liežuvėlis“ gali užstrigti tiek užrakintų durų, tiek atrakintų. Iš savo ilgametės spynų remonto bei keitimo patirties (dirbame nuo 1999 m.) konstatuojame, kad mėgėjiški bandymai atstumti nepritaikytais įrankiais užrakintų būsto durų užstrigusį spynos „liežuvėlį“ gali tapti ne tik spynos, bet ir brangesnio pačių durų remonto priežastimi. Esant tokiai nepatraukliai saviveiklinių bandymų perspektyvai, spynų remonto meistro iškvietimas būsto savininkui kainuoja nepalyginamai mažiau, o durims – saugiau.

Kuriais atvejais remontuoti spynos neverta?

Durų spyna yra nuolat veikiantis mechanizmas. O jeigu ilgesnį laiką durų spyna nenaudojama, – nereiškia, kad ji tarnaus ilgiau. Anaiptol: kai kurios spynos arba jų dalys ypač senesnės kartos lauko durų, gali surūdyti. Kaip bebūtų, amžinų garantijų nesuteikia joks gamintojas jokiam savo produktui, tad ne išimtis ir spynos.

Nesaugių spynų remontuoti neverta, ekonomiškiau pakeisti į saugesnę spyną

Nesaugių spynų remontuoti neverta, ekonomiškiau pakeisti į saugesnę spyną

Todėl senesnės kartos arba seniai atitarnavusių nesaugių spynų bei jų šerdelių remontuoti neverta. Saugiau, racionaliau ir ekonomiškiau tokias spynas pakeisti į naujas.

Ar visada nerakinamos spynos problema slypi pačioje spynoje?

Visavertei spynos funkcijai užtikrinti naudojamas raktas – tai savaime suprantama. Atkreipus dėmesį į sunkiau rakinamą arba kartais ir užstringančią spyną, siūlome prisiminti ir jos raktą, kaip neatsiejamą visavertės spynos funkcijos dalį.

Raktai gaminami iš minkštesnio metalo, nei spyna, kad užstrigę ir stipriau pasukti nesugadintų pačios spynos. Todėl raktų dantukai per ilgesnį laiką gali nusidėvėti, nulūžti arba sulinkti. O tada toks raktas rakins tik iš vienos durų pusės. Tai nemaža rizika pasilikti namuose užrakintam be galimybės atsirakinti iš vidaus arba – nepatekti į savo būstą iš lauko durų pusės.

Šarvuotų ar medinių bei kitų saugių durų plokštelinės spynos rakto dantukas gali nulūžti arba nulinkt. O tada nebus galimybių atrakinti spynos iš vienos durų pusės.

Šarvuotų ar medinių bei kitų saugių durų plokštelinės spynos rakto dantukas gali nulūžti arba nulinkt. O tada nebus galimybių atrakinti spynos iš vienos durų pusės.

Tad iškilus nors mažiausioms spynos rakinimo problemoms, siūlome pirmiausia atidžiai apžiūrėti raktą ir įsitikinti, ar nenulūžęs, nesulinkęs ar kitaip nepažeistas jos dantukas. Jeigu yra keli raktai, racionalu nerakinamą raktą palyginti su kitų šeimos narių raktais (ypač jei atrodo, kad spyna „kažkodėl“ stringa tik vienam šeimos narių.

Pastebėjus rakto pokyčius, siūlome pabandyti rakinti spyną kitu raktu. Įsitikinus, kad problema buvo dėl rakto pažeidimų, tą raktą tiesiog likviduoti, ir pagal lengvai rakinančio, geriau originalo, rakto pavyzdį pagaminti kitą raktą. Tokiu atveju spynos rakinimo problema bus išspręsta.

Kita galima durų spynos nerakinimo priežastis – krypstančios durys. Tuomet spynos liežuvėlis keičia padėtį jam skirtos ertmės durų staktoje atžvilgiu ir į tą ertmę rakinimo metu tiesiog nepataiko. Šią priežastį nustato patyręs spynų arba durų remonto meistras.