Kaip išvengti avarinio durų atidarymo nuostolių?

Nuo daugelio netikėtų spynos problemų apsisaugoti iš anksto sudėtinga, todėl jie ir yra netikėti. Dirbdami jau 3-ią dešimtmetį mūsų avarinio durų atidarymo meistrai pastebi tendenciją, kad dažniausiai durų spynos stringa, raktai lūžta ir daug dar panašių dalykų nutinka pačiu „netikėčiausiu“, nepalankiausiu žmogui metu, o ypač – savaitgaliais ir švenčių dienomis.

Tačiau kai kurias avarinių durų atidarymo priežastis galima numatyti iš anksto ir laiku pasirūpinti jų prevencija.

Kokios yra dažniausios avarinio durų atidarymo priežastys?

Vidinių durų spynos taip pat nusidėvi ir stringa.

  • Durų spynoje užstringa arba nulūžta raktas ar jo dalis.
  • Sulūžta pati spyna, jos liežuvėlis ar spragtukas dėl krypstančių durų.
  • Pametamas arba kitaip pradingsta durų spynos raktas.
  • Netyčia paliktas raktas būsto ar kitos patalpos viduje ir užtrenkiamos arba užsitrenkia pačios durys.
  • Yra teisė įeiti į patalpą, tačiau nėra rakto.
  • Durų spyną savavališkai pakeičia bendraturtis, nesuderinęs su kitais teisėtais būsto gyventojais.
  • Durų spyna sugadinta nusikalstamu būdu.

Iš paminėtų šių dažnų avarinio durų atidarymo priežasčių numatyti galima pačios spynos gedimą arba joje užstrigusį ar nulūžusį raktą ar jo dalį, nors ir kaip nesinorėtų nė vieno būsto šeimininkui šį faktą pripažinti. Apsisaugoti galima nuo durų užsitrenkimo ir bent jau stengtis padidinti durų ir spynų saugumą nuo įsilaužimų.

Spyna sugenda ne staiga. Taip nebūna, kad nuolat rakinama sklandžiai, ir staiga vieną dieną nepajudinamai užstringa raktas.

Jeigu spyna pradeda prastai veikti, sunkiau rakinama ar pradeda klibėti, tokiu atveju geriau pasikeisti spyną anksčiau, nes visiškai neprognozuojama, kada ji užstrigs. Ir tai nebus netikėta.

Siekiant išvengti netyčinio durų užsitrenkimo arba užtrenkimo, patikimiausias būdas yra „nepertvarkyti“ spynos į užsitrenkiančiąją. Visų durų rankenos lankstosi ir valdo spynos liežuvėlį iš abiejų pusių, kas reikštų, kad be žmogaus įsikišimo spynos neužsitrenkia. Arba – iš lauko pusės durų spynos liežuvėlis yra atrakinamas, o iš vidaus – pasukamas suktuku. Tokios yra gamyklinės spynos.

Durys, užsitrenkiančios pačios arba netyčia užtrenkiamos žmogaus, yra su nevaldoma rankena iš lauko pusės. Rankenos valdymą eliminuoja paties buto savininkas arba, jo prašymu, atlieka spynų keitimo bei remonto meistras. Abiem atvejais aktyvuojama durų liežuvėlio užsitrenkimo funkcija. Todėl durų liežuvėlio užsitrenkimo galimybė yra paties žmogaus pageidavimas ir pasirinkimas.

Svarbu įvertinti, kas lieka už tų durų būsto viduje. Pvz., kol suaugęs žmogus, „trumpam“ išneš šiukšles ar pasiims korespondenciją išėjęs be rakto ir netyčia užtrenkęs duris, tas „trumpas“ laikotarpis gali labai prailgti su neprognozuojamais rezultatais. Ypač rizikinga, jei būste lieka mažametis vaikas, kūdikis ar neįgalus asmuo, kuriam reikalinga nuolatinė priežiūra. Ne mažiau pavojinga panašiose situacijose užsitrenkus ir balkono duris (yra atvejų, kai išėjus į balkoną, duris užtrenkia mažamečiai vaikai, o suaugęs net negali telefonu išsikviesti pagalbos, nes telefonas bute).

Būsto ir visuomeninės paskirties patalpų saugumą galima sustiprinti nuolat tobulinamais padidinto saugumo spynų ir durų priedais.

Kaip išvengti nuostolių, nepavykus atsirakinti savo durų spynos?

Nepavykus įprastu būdu atrakinti spynos, Jūsų labui primygtinai siūlome neatidarinėti durų patiems jokiais įrankiais, o ypač – laužtuvu.

Sugadintų durų keitimo į naujas nuostoliai tikrai bus didesni, nei avarinio durų atidarymo kaina

Sugadintų durų keitimo į naujas nuostoliai tikrai bus didesni, nei avarinio durų atidarymo kaina

Esmė ta, kad niekas nenori remontuoti sugadintų, išlaužtų durų, todėl dažnai tenka keisti naujomis. Beje, durų remonto kaina yra taip pat didesnė už avarinio durų atidarymo kainą.

Daugiau nei per 20 avarinio atrakinimo darbo metų mūsų meistrai pastebėjo, kad dažniau užstringa lauko durų spynos iš lauko pusės, tačiau ne išimtis ir vidaus durų spynų užsikirtimai. Ypač turėtų būti atidus suaugęs, pasilikęs vienas su mažamečiu vaiku ar kūdikiu, kad netektų pasilikti vonios ar tualeto patalpoje užsikirtus durų užraktui ir neturint prie savęs mobiliojo telefono.

Po avarinio durų atrakinimo prireikus keisti spyną, ją pakeičiame taip pat nepažeisdami durų išvaizdos, kaip ir spynos atrakinimo metu. Tuo pačiu ir patariame, kaip išvengti panašių problemų ateityje ar bent jau sumažinti jų riziką.

Visada yra pigiau spyną tik pakeisti, kol dar nereikia jos atrakinti avariniu atveju. Ir keisti kuo anksčiau, vos kilus įtarimui, kad su spyna „kažkas ne taip“. Jei kyla nors mažiausių abejonių dėl Jūsų spynos – prašome kviesti; spynų tinkamumą patikriname nemokamai.